Budući da je tehnologija postala sastavni dio naše svakodnevice, danas je važnije nego ikada prije voditi brigu o zaštiti svog digitalnog identiteta od sve češćih i naprednijih sajber prijetnji.
Briga o bezbjednosti pristupnih podataka najvažniji je korak u zaštiti od moguće zloupotrebe računa, zato je važno za svakog pojedinca da zna što je više moguće o tome kako zaštititi svoje podatke, račune i naloge.
Addiko banka kontinuiranou kontinuitetu radi na jačanju svijesti o internet bezbjednoosti svojih klijenata, podataka i imovine.
Dostupni smo za sva pitanja vezana uz ovu temu na 19990 i e-mailom: info.me@addiko.com.
Lozinka i PIN isključivo su vaše vlasništvo i imajte u vidu banka od vas nikada neće tražiti da te podatke šaljete putem e-maila, telefonski ili ih ažurirate preko bilo kog posrednika.
Addiko Ebankingu je potrebno pristupati isključivo putem službene stranice Addiko banke (addiko.me) i ne otvarati linkove koji dolaze od neprovjerenih izvora.
Obratite pažnju na e-mail adrese pošiljalaca, te ako vam ona nije poznata ili sumnjate da nešto nije u redu, e-mail prijavite svom bankaru i obrišite ga.
Nemojte postati žrtva prevare
Važno je čuvati povjerljive podatke i upamtiti najvažnije:
- Nikada nemojte drugim licima ni na koji način, bilo putem telefonskog poziva, poruke (SMS, WhatsApp, Viber, Telegram itd.) ili e-maila odavati podatke koji se tiču vašeg računa u banci niti podatke sa svoje platne kartice, a to su: broj kartice, datum validnosti kartice, CVV kod na poleđini kartice!
- Nikada nemojte nasjesti na zahtjev da podijelite s drugim licima SMS OTP kod ili kada drugo lice od vas traži da potvrdite PUSH poruku – uvijek provjerite informacije o primaocu plaćanja i iznosu plaćanja prije autorizacije transakcije!
- Nikada ne pristupajte elektronskom bankarstvu i svom računu preko linka koji ste dobili putem e-maila ili poruke nego se uvijek prijavite na svoj račun preko addiko.me službene stranice banke!
- Banka od vas nikada neće tražiti povjerljive podatke. Otkrivanjem ovih podataka izlažete se riziku prevare i možete izgubiti svoj novac!
U posljednje vrijeme registrovan je porast broja lažnih SMS poruka.
Ove poruke često pokušavaju da prevare primaoce i da otkriju osjetljive informacije: kredencijali za prijavu (korisničko ime i lozinka), lični podaci ili finansijske informacije. Posljedice, ako postanete žrtva ovih prevara, mogu uključivati krađu identiteta, finansijski gubitak i neovlašćeni pristup ličnim i podacima kompanije.
Uobičajene vrste lažnih SMS poruka:
Phishing poruke: Poruke koje imitiraju legitimne izvore, kao što su banke ili službena lica, kako bi naveli pojedince da daju osjetljive informacije.
Maliciozni linkovi:SMS poruke koje sadrže linkove koji, kada se kliknu, mogu dovesti do instaliranja malicioznog softvera na vaš uređaj ili vas mogu usmjeriti na lažnu web stranicu.
Lažno predstavljanje: Poruke koje su modifikovane tako da izgleda da potiču od kolege, nadređenog ili drugog pouzdanog izvora, koje traže osjetljive informacije ili sprovođenje radnji.
Najbolje sigurnosne prakse:
Budite skeptični: Budite oprezni kada primate neželjene SMS poruke, posebno one koje zahtijevaju lične podatke ili hitnu akciju.
Provjerite pošiljaoca:Ako primite poruku od nepoznatog pošiljaoca ili pošiljaoca kojeg ne očekujete, provjerite autentičnost poruke prije nego što preduzmete bilo kakvu radnju.
Izbjegavajte aktiviranje linkova:Suzdržite se od aktiviranja linkova u SMS porukama, posebno ako je poruka neočekivana ili djeluje sumnjivo.
Nemojte dijeliti osjetljive informacije: Nikada nemojte dijeliti osjetljive informacije, kao što su lozinke ili finansijski detalji, kao odgovor na SMS poruke.
Čuvajte se „gledanja preko ramena“
Shoulder surfing se odnosi na neautorizovano prikupljanje ličnih ili osjetljivih informacija (PIN-ova, lozinki, itd.) direktnim uvidom, poput „gledanja preko ramena“. Shoulder surfing je efikasan način prikupljanja povjerljivih informacija na mjestima sa velikom gužvom, jer je relativno lako stati pored nekoga i gledati kako ispunjava formular, unosi PIN na bankomatu ili nešto plaća kreditnom karticom, a da žrtva toga nije svjesna. Posebno je efikasno na javnim mjestima gdje osoba koristi računar, pametni telefon ili bankomat. Može se obaviti i sa velike udaljenosti, uz pomoć dvogleda ili drugih uređaja za poboljšanje vida.
Dajemo vam sedam savjeta kako spriječiti Shoulder surfing:
- Budite svjesni svog okruženja, obratite pažnju na ljude i uređaje za snimanje.
- Sjednite leđima okrenutim prema zidu ako na javnom mjestu unosite lične ili finansijske podatke u vaš računar ili mobilni uređaj.
- Zaštitite tastaturu bankomata kod unosa PIN-a.
- Budite sigurni da je transakcija na bankomatu završena.
- Odaberite složenu lozinku koju će posmatrač kod vašeg unosa teško otkriti.
- Koristite zaštitu ekrana na vašim računarima kako biste zatamnili ekrane.
- Pronađite privatno mjesto kada trebate podijeliti finansijske informacije preko telefona.